Emoce. Doporučení.

03.09.2022

Emoce jsou naším dobrým vnitřním kompasem. Pomáhají nám zorientovat se v situacích, ve kterých se člověk ocitne.   Na základě emocí se utvářejí emoční vzorce.  Jsou to pocity zapsané v našem nevědomi a z velké míry určují náš život. Tvoří se do 5 let života, nemáte rozum, proto jsou v emoční části ve formě pocitů. Emoční vzorce spouští naše nevědomé reakce (nikdo mě nepochválí, nejsem dost dobrý, nikdo mě nemá rád apod.).
Př.

Rodiče se hádají a řeknou, kdybys tolik nezlobil, tak se hádat nebudeme.
Když nespapáš tu polévku, maminka bude smutná.
Při srovnávání dětí s jinými.
Opravování chyb, kritizování - program nejsem dost dobrý.

Pokud se situace opakují, program viny se projevují i v dospělosti.

Položili jste si někdy otázku, proč prožíváme emoce? Důvod je naprosto jednoduchý. Emoce jsou zdrojem energie - osobní (hádka, sledování filmu) a kolektivní (fotbalový zápas, projev vůdce, koncert). Nezáleží na tom, zda jsou emoce kladné či záporné. Jak se cítíte po hádce se šéfem?

Například štěstí je pocit a příslušná emoce je radost. Starost je pocit a příslušná emoce je strach. Nepřátelství je pocit, příslušná emoce je hněv, atd.
Dle psychologů existuje šest základních lidských emocí a to jsou: strach a vztek (ty jsou v amygdale 250 milionů let a proto jsou nejurputnější), radost, smutek, údiv a odpor.
Doporučení:
Nauč se pracovat s emocemi - https://www.maserske-kurzy-ostrava.cz/emocni-rehabilitace/

BUĎ ZDRÁV
Marci

                         STUDIO ZDRAVI a VZDĚLÁVÁNÍ                
 
kontakt +420 604 122 772
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!