Jakou vodu máme pít, doporučení

19.03.2019

JAKOU VODU PÍT???? DOPORUČENÍ 
Naše tělo se skládá asi z 70% vody a z 99% molekul vody. Proto je vhodné vodu tělu zajistit. A to vodu čistou. Ale kde ji vzít?

Výrobci balených vod jásají. Podařilo se jim přesvědčit mnohé z Vás, že balená voda je lepší a chutnější. Zdravotní ústav  říká, že nelze říci, že balená voda je lepší než voda kohoutková. Voda z vodovodů v různých oblastech může být lepší i horší než voda balená. Některé požadavky pro pitnou vodu jsou přísnější než pro vodu balenou.
Množství žádoucích i nežádoucích látek v pitné vodě je upraveno právním předpisem o kvalitě pitné vody ( vyhláška 252/2004 Sb. Ministerstva zdravotnictví). 
Každý má právo vyžádat si od své vodárny údaje o tom, jaká je kvalita dodávané vody podle jejího posledního rozboru - Vodárny Ostrava
Teplá voda - je jedno, zda dodávaná dálkovým teplovodem, ohřívaná centrálně nebo vlastním bojlerem či průtokovým ohřívačem - není určena k pití ani k vaření, i když se vyrábí z pitné vody a splňuje požadavky na jakost.
Dle nezávislých testů A DOST! z roku 2018 jednoznačně vyplývá, že kohoutková voda v Česku splňuje veškeré normy pro vodu pitnou. Nebyly nalezeny ani žádné látky uvolňujících se z plastů. Balené vody v mnoha případech dle vyhlášky pro pitnou vodu a vyhlášky pro vodu balenou -obsahovaly nežádoucí látky. 
Dalo by se ovšem diskutovat o tom, jak přísné jsou normy na zjišťování kvality veškeré pitné vody. Největším strašákem poslední doby jsou mikroplasty . A odkud se mikroplasty berou a co to jsou? Uvádí se, že mikroplasty pocházejí nejčastěji ze syntetického oblečení, otěru pneumatik, nátěrů, rozkladu makroplastů a z kosmetiky. 
Státní zdravotní ústav tvrdí, že výskyt těchto vláken se v pitných vodách ČR nesleduje, protože pro to odborníci nevidí žádný důvod (informace z 5.9.2018).
Faktem zůstává, že jen my lidí vytváříme tento odpad. 
DOPORUČENÍ: Na základě nalezených faktů bychom měli dávat přednost vodě kohoutové. Pitím vody balené jen dále znečišťujeme své životní prostředí.

Potřebujeme vodu balenou? 

Kvalita vody                   Kvalita vody 2

A DOST! Nezávislé testy kohoutkové vody.

A DOST! Otrávená voda.

A DOST! Nezávislé testy balené vody.

Kompletní testy výsledků balených vod

Duše K O vodě

Mikroplasty ve vodě


                         STUDIO ZDRAVI a VZDĚLÁVÁNÍ                
 
kontakt +420 604 122 772
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!