Lesní terapie. Doporučení.

25.09.2022

"Rozsáhlé výzkumy ukazují, že naší psychice čas v přírodě významně prospívá," potvrzuje sociální psycholog a ekopsycholog Jan Krajhanzl z Katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. "Proč to ale zužovat jen na les? Může to být klidně posezení na rozkvetlé louce, procházka polní cestou se starou alejí, koupání v potoce, sledování noční oblohy, výhled z horského vrcholku nebo pozorování moře," vyjmenovává a podotýká, že skoro všichni víme, jak dobře nám takové chvíle dělají, jen na to často kvůli každodennímu spěchu a starostem zapomínáme.

Samotný pobyt v lese podle výzkumu posiluje v těle tvorbu látek, které dokonce fungují jako přírodní zabiják nádorových buněk. Za vše podle vědců mohou takzvané fytoncidy, což jsou látky, jimiž se stromy brání škůdcům. Vzduch v lese je jimi prosycený, což na člověka působí blahodárně.

Obecně jde o takový způsob trávení času v lese či přírodě, který má mnoho zdravotních aj. benefitů - odbourávání stresu, posilování imunitního, kardiovaskulárního a hormonálního systému, vede k hlubokému zklidnění, plnému prožití přítomného okamžiku a stavu "mindlessness" - spokojeného uvolnění naší pozornosti, které je pravým opakem excitované mysli, přehlcené podněty z moderního světa.

Doporučení:
Vnímejte a pozorujte přírodu v každém volném okamžiku. A procházka v lese vás jistě nabije více než sledování TV.

BUĎ ZDRÁV
Marci


                         STUDIO ZDRAVI a VZDĚLÁVÁNÍ                
 
kontakt +420 604 122 772
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!